jak pracuji

  • Pracuji hlavně, ale nejen, metodou pozitivního posilování. Jak to funguje?
    Všímáme si a odměňujeme psa hlavně ve chvíli, kdy se chová tak, jak se nám líbí a ignorujeme chování, které se nám nelíbí. Když řešíme nějaké problémové chování, nestačí psovi říct, co nemá dělat, ale hlavně mu musíme říct (a před tím naučit), co má dělat.
  • Pes si pak sám spočítá, co se mu vyplatí. A pozor, pro psa nejsou vždy tou hlavní odměnou jen pamlsky. Jako odměnu můžeme využít to, co pes nejvíc chce. Například, že ho necháme očuchat patník.
  • Samozřejmě, že nestačí jen odměňovat, někdy je potřeba psa i zastavit, když dělá něco špatně. Tímto přístupem, vytvoříme fungující komunikaci s Vaším psem.
  • Mým cílem je Vám během lekce předat maximum, avšak pro dosažení výsledků je nutné, abyste byli ochotni pracovat sami na sobě a na Vašem vztahu se psem a věnovat mu potřebný čas na trénink.
  • Pravidelnost je to, co Vás bude posouvat. 
 

Jak jsem se stala psím instruktorem

modernímu tréninku jsem se dostala ve chvíli, kdy jsme si domů přinesli naší Šerinku. Nerozuměla jsem jí a nemohli jsme najít společnou řeč. To malé roztomilé štěňátko po mě vyjíždělo a jediné rady, které se mi dostávalo byla, že si to nesmím nechat líbit. Tak jsem to zkusila a to malé štěňátko jsem vytahala za kůži na krku, když se po mě ohnalo. Jenže efekt jaký se dostavil se mi nelíbil. Šeri se stáhla a nechtěla se mnou mít nic společného. A takový vztah jsem se svým psem mít nechtěla. Začala jsem hledat informace a dostala jsem se na přednášku Františka Šusty. Hned jsem věděla, že přesně tohle chci. Trénink, který je založený na dialogu se psem a metody, díky kterým je možné psa naučit téměř cokoliv.  

Následovali kurzy a online kurzy českých nejlepších i zahraničních trenérů (František Šusta, Lenka Blachová, Martina Klimešová, Jitka Liznová, Roz Pooley, Susan Garrett a další).

První naše trenérky, které se nás ujali a pomohli nám přenést teorii do praxe a kterým bych ráda vyjádřila veliké díky za jejich úžasný přístup byli Helena Hejzlarová, Káťa Kůrková a Markéta Adam.

Když jsem se ocitla na rozcestí, zda nabité znalosti začít aplikovat a pomáhat jiným s jejich pejsky, natrefila jsem na unikátní a v našich podmínkách ojedinělý projekt Akademie pro psí instruktory. Pod vedením skvělých lektorek Hany Böhmové, Petry Marečkové a Terezy Hoření se propojili všechny moje dosavadní znalosti a obrovské množství jich přibylo. Díky náhledovým praxím na převýchovných táborech pro psí puberťáky u Hanky jsem pak získala bohaté zkušenosti, jak si s takovými pejsky poradit. A hlavně, jak jim citlivě a bez zastrašování a fyzických trestů nastavit hranice, které tak nutně potřebují a jak vytvořit fungující komunikaci s jejich majiteli.

V roce 2023 jsem absolvovala akademii pro psí instruktory pod vedením Hany Böhmové.

reference

Ke Katce jsme přišli s naším australákem když mu byli 4 měsíce. Řešili jsme, že se nám nečekaně začal zakusovat do nohou, skákal na lidi při vítání a nejhorší byly reakce na koloběžky. S Katkou jsme na tom začali pracovat a je tam obrovské zlepšení. Řešení bude na delší dobu, ale díky tomu pokroku během krátké chvíle jsme odhodlaní vytrvat.
Simona a Axel
australský ovčák
Ke Katce na tréninky chodíme s našimi dvěma retrívry už několik let, a musíme jí jenom poděkovat. Nejenom, že je neuvěřitelně trpělivá, ale pejskům doopravdy rozumí. Vše krásně a trpělivě vysvětlí a ukáže. Pejsci se postupně díky lepší komunikaci stali spokojenější a klidnější. Naučili jsme se spoustu her, jak jim zabavit hlavičky a potrénovat pozornost a díky tomu se výrazně zlepšila i poslušnost a ovladatelnost venku.
Janča, Monty a Medie
zlatí retrívři
S Katkou jsem se věnovali základům agility a díky tomu jsme si vybudovali opravdu silné základy, ze kterých čerpáme dodnes. Nyní už běháme celý parkur, ale jen díky těmto základům to pak vše šlo jako po másle.
Barča a Monty
border kolie
Tedy měl problémy s reaktivitou na psí kluky. Začali jsme to řešit ve chvíli, kdy se během tréninku Hoopers začal vrhat na psi za plotem. Katka nám hrozně pomohla pochopit celý problém a začít na něm pracovat. Dneska už Tedy zvládá svoje emoce a strašně se nám zlepšil náš vztah. Mnohem více spolu komunikujeme. Tedy se nás ptá na náš názor, protože teď už ví, že to má smysl.
Sabina a Tedy
kříženec
Ke Katce chodíme s Bertíkem hlavně kvůli problémům s ostříháním drápků. Také návštěvy veterináře byly vždy hrůza. Tréninkem se nám podařilo Bertíka naučit, že nechat si ostříhat drápky je úplně normální a drápky na předních tlapkách si dokonce dokáže obrousit sám.
Hanka a Bertík
voříšek

Moji psi

Mám dvě raslí holčičky. Každá je jiná a každá mě učí něco jiného.

Šeri

Díky Šerince jsem si uvědomila, že psa musíme umět přijmout takového, jaký je a takového ho milovat a respektovat. Ono by to ani jinak nešlo, protože Šeri je od štěňátka bojácný pejsek a navíc paličatý teriér v pravém slova smyslu a není lehké jí získat ke spolupráci. To Šeri mě přivedla k tréninkovým metodám, které jsou založené na dobrovolnosti a možnosti volby. Protože jenom tak lze budovat komunikaci, která je obousměrná.

Rozinka

Róza mě naučila hrozně důležitou věc. S pejsekem, který miluje práci je potřeba se věnovat hlavně umění odpočívat. A taky, že důležitá je moje energie. Takže i já na sobě musím pracovat. S Rozárkou jsme se přes 7 let věnovali agility. Mým cílem nikdy nebylo sbírat medaile ze sportovních disciplín ani skládat zkoušky. Zkrátka nás to bavilo a byla to aktivita, při které jsme trávili čas spolu. Róza bohužel prodělala operaci kolene a agility už se věnovat nemůžeme, ale rozhodně se nenudíme 🙂