Co by měl znát každý majitel psa o průjmu a co se vyplatí mít doma v lékárničce pro tyto případy

Asi každý majitel psa se někdy setká s nepříjemným okamžikem, kdy jeho čtyřnohý přítel trpí průjmem. Pro psa je to obzvlášť nepříjemné, pokud žije v bytě a páníček zrovna není doma. Pes bojuje sám se sebou, protože má naučené, že se kadí jedině venku, ale nemůže to vydržet a bolí ho bříško.

A co tedy dělat v případě, že psa začne průjem trápit?

Průjem může být chronický, což si vyžaduje okamžitou konzultaci s veterinářem, většinou značí závažnější onemocnění. Nebo může být akutní, často způsobený virózou nebo dietní chybou – to jsou nejčastější příčiny. Pokud pes nezvrací, jeho chuť k jídlu zůstává a pije, může být průjem léčen doma. Pokud se však stav nezlepší do 2-3 dnů, je nutná návštěva veterináře.

U štěňat je rychlá reakce klíčová, aby nedošlo k dehydrataci. Pokud si všimnete řídké stolice, můžete zkusit podat přípravek Diadog a pokud průjem nepřejde během několika hodin, doporučuje se vyhledat veterinární pomoc ještě ten samý den. Přítomnost krve ve stolici vyžaduje okamžitou veterinární péči.

Co se týče domácí péče, dříve se doporučovala hladovka, ale dnes se již ví, že pro zdárnější průběh a rychlé odeznění průjmu je lepší podávání malých dávek dietního krmiva. Konzervy pro hypoalergenní nebo gastrointestinální dietu jsou vhodnou volbou díky svému složení. Například pejskovi kolem 7 kilo podávejte menší polévkovou lžíci krmiva 5x – 6x denně. Při nedostupnosti konzerv můžete připravit rozvařenou rýži a bílé maso nebo rybu.

Dále je možné aplikovat léčbu tabletami Diadog a Enterozoogelem, přičemž po odeznění průjmu pomohou probiotika (cca na 7 dní). V případě nedostupnosti těchto přípravků je alternativou aktivní uhlí. Toho je potřeba podat opravdu určené množství, jinak nepomůže. Dávkování by mělo být 1 tableta na 2-3kg.

Z naší lékárničky lze použít také Smectu (1 sáček na 10kg během jednoho den).

V situaci, kdy se nacházíte daleko od veterinární péče a na psovi vidíte, že ho bříško bolí, můžete mu pomoci léky určenými pro lidi, jako je Algifen nebo Novalgin, ale jedná se jen o dočasné řešení, dokud nebude možná návštěva veterináře. (Algifen 15-25 kapek na 10kg váhy psa, Novalgin 500mg 0,5-1 tabletu na 10 kg váhy psa, může se po 8 hodinách zopakovat).

Důležité je neexperimentovat s dalšími léky, zvláště ibuprofen je pro psy velmi nebezpečný!!! Nikdy mu ho nepodávejte!!!